Higiena

Infekcje grzybicze to jedne z najczęstszych na świecie. Wynika to z wszechobecności grzybów w naszym otoczeniu, które są częścią naturalnej flory naszej skóry. Niektóre okoliczności i aktywności mogą sprzyjać rozrostowi niektórych rodzajów grzybów, a te doprowadzić do infekcji skóry czy paznokci. Ponadto, infekcje grzybicze są zakaźne, więc mogą przenosić się z jednych części ciała na drugie. Mogą też przenosić się z osoby na osobę przez bezpośredni kontakt ze skórą lub przez ubrania, a także przez kontakt z zakażonymi powierzchniami i przedmiotami.

Prawidłowa higiena pomaga zmniejszyć ryzyko infekcji grzybiczych, zapobiec nawrotom infekcji grzybiczych, jak też ich rozprzestrzenianiu się po ciele i na inne osoby. Najważniejsze jest utrzymywanie czystej i suchej skóry. Noszenie czystych ubrań, regularne pranie odzieży, pościeli i ręczników także pomaga zapobiegać infekcjom.

W jaki sposób dbać o zdrowie stóp?

Żeby zapobiec nawracającym infekcjom grzybiczym stóp i paznokci, można podjąć następujące kroki.

Buty i skarpetki

 • Unikaj chodzenia boso w publicznych przebieralniach, prysznicach i basenach – noś klapki lub sandały.
 • W domu zdejmuj buty, żeby twoje stopy mogły “pooddychać”.
 • Noś sandały, kiedy tylko to możliwe.
 • Noś obuwie dobrze dopasowane do twych stóp i palców – wysokie obcasy i wąskie czuby mogą niszczyć naturalną powłokę skórną pomiędzy twoimi palcami a paznokciami pozwalając grzybicy na zainfekowanie paznokcia.
 • Codziennie zakładaj czyste skarpety, zmieniaj je częściej, jeśli jest gorąco lub uprawiałeś sport.
 • Wybieraj skarpety bawełniane, jedwabne bądź wełniane częściej niż włókna syntetyczne.

Higiena stóp i paznokci

 • Nie stosuj tych samych przyrządów do paznokci zdrowych i zainfekowanych – kup drugi zestaw, żeby zapobiec zarażeniu.
 • Dbaj o paznokcie u stóp – niech będą zadbane i czyste. Paznokcie powinny być obcinane bądź piłowane na wprost (nie zaokrąglane bądź w kształcie “V”).
 • Przychodź z własnymi przyrządami do salonu manicure, włączając w to nożyczki, obcinacz, pilniki, przyrządy do skrobania i polerkę.
 • Noś obuwie dobrze dopasowane do twych stóp i palców – wysokie obcasy i wąskie czuby mogą niszczyć naturalną powłokę skórną pomiędzy twoimi palcami a paznokciami pozwalając grzybicy na zainfekowanie paznokcia.
 • Upewnij się, że przyrządy stosowane w salonie paznokci są odpowiednio czyszczone i sterylizowane między

Zapobieganie rozprzestrzenianiu się infekcji grzybiczych

Infekcje grzybicze są wysoce zaraźliwe, ale proste zabiegi higieniczne mogą zdziałać cuda w zapobieganiu przenoszenia grzybicy na inne części ciała i zarażaniu innych. Po pierwsze, jeśli mamy grzybicę należy poinformować o niej osoby, które mają z nami bliski kontakt, żeby mogły być bardziej ostrożne. Oto kilka kroków, które można podjąć:

 • Po kontakcie z zainfekowanym obszarem lub po smarowaniu lekiem, należy dokładnie umyć i wytrzeć
 • Nie należy dzielić się ubraniami, butami, ręcznikami czy pościelą.
 • Należy pamiętać o używaniu innych ręczników do zakażonego obszaru i reszty ciała.

Specjalna higiena podczas infekcji grzybiczej

Kiedy cierpisz na infekcję grzybiczą, obszary nią objęte często są bolesne i wrażliwe. Staraj się, żeby twoja skóra była chłodna i miała dopływ powietrza. Dbaj o czystość, ale unikaj nadmiernego mycia się, bo to może podrażnić skórę. Po myciu, staraj się bardziej oklepywać niż wycierać ręcznikiem – pocieranie może uszkodzić skórę i doprowadzić do rozszerzenia się infekcji. Możesz spróbować mydeł antybakteryjnych, ponieważ często pomagają złagodzić objawy takie jak np. zapach. Należy unikać ubrań, które ocierają się o skórę drażniąc ją. Najlepszymi tkaninami są te oddychające jak bawełna.

Top