Zapobieganie grzybicy paznokci

Leczenie infekcji grzybicznej paznokci może być długim procesem, ponieważ paznokcie rosną wolno, a poprawę widać dopiero na odrastającym paznokciu. Infekcje często nawracają. Aby zapobiec powracającym infekcjom grzybicznym paznokci, należy dbać o higienę stóp i paznokci. Należy pamiętać, że infekcje, jak grzybica stóp, wymagają natychmiastowej reakcji. Leczenie powinno się rozpocząć niezwłocznie po zauważeniu pierwszych objawów.

Porady do zastosowania:

  • Wyrzuć stare buty, zwłaszcza te do ćwiczeń.
  • Jeśli masz grzybicę stóp, lecz ją, gdyż może zająć także paznokcie.
  • Nie stosuj tych samych przyrządów do paznokci zdrowych i zainfekowanych – kup drugi zestaw, żeby zapobiec zarażeniu.
  • Dokładnie myj i susz ręce po bezpośrednim kontakcie z zainfekowanymi miejscami, bądź nakładaniu maści.
  • Dbaj o paznokcie u stóp – niech będą zadbane i czyste. Paznokcie powinny być obcinane bądź piłowane na wprost (nie zaokrąglane bądź w kształcie “V”).
  • Noś dobrze dopasowane buty – wysokie obcasy i wąskie czuby mogą niszczyć naturalną barierę skórną pomiędzy paznokciami i skórą pod, co sprzyja infekcjom grzybicznym.
  • Upewnij się, czy domownicy leczą swoje infekcje grzybiczne i czy zachowują podobne środki ostrożności.

Unikaj szerzenia infekcji

Infekcje grzybiczne paznokci są zaraźliwe i dobrze jest myśleć wtedy o innych. Najlepiej chronić stopy i nie dzielić się ubraniami, butami, ręcznikami czy pościelą. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji należy zawsze myć ręce po nałożeniu maści leczniczej i pamiętać o stosowaniu oddzielnych ręczników do stóp i reszty ciała. Dobrze jest poinformować bliskich o infekcji grzybicznej paznokci, żeby mogli stosować te same środki zapobiegawcze.

Czy wiesz, że...

…obgryzanie paznokci i używanie sztucznych (kosmetycznych) paznokci zwiększa ryzyko zachorowania na grzybicę paznokci.

Top