Często Zadawane Pytania

Stopa sportowca
P. Czy mogę zarazić się stopą sportowca, używając wspólnego ręcznika z osobą, która na nią choruje?

Tak. Grzybica stóp (tzw. stopa sportowca) może się przenosić przez kontakt bezpośredni z osobą zakażoną (skóra do skóry) lub pośrednio – poprzez ręczniki, odzież, podłogi.

P. Jak mogę uniknąć zakażenia stopą sportowca?

W celu uniknięcia zakażenia grzybicą stóp należy stosować się do następujących porad:

  • Po umyciu stóp osusz dokładnie skórę, szczególnie między palcami.
  • Zapewnij stopom możliwie najczęstszy dostęp powietrza.
  • Noś skarpetki bawełniane, unikaj materiałów syntetycznych.
  • Noś klapki na pływalni, w szatni i w innych wspólnych pomieszczeniach.
P. Czy zakażenie typu stopa sportowca może obejmować także paznokcie stóp?

Nieleczona stopa sportowca może się rozprzestrzeniać, obejmując także paznokcie stóp. W wyniku tego może rozwinąć się zakażenie grzybicze paznokci, które stają się przebarwione i zgrubiałe, a następnie rozpadają się i kruszą.

P. Jak można zarazić się stopą sportowca?

Do najczęstszych przyczyn należy chodzenie boso w miejscach przeznaczonych do wspólnego użytku, takich jak sale natryskowe lub łazienki, pływalnie lub przebieralnie.

Zakażenia grzybicze paznokci
P. Czy zakażenia grzybicze paznokci są częstym problemem?

Zakażenia grzybicze paznokci stały się bardziej rozpowszechnione w ostatnich latach, prawdopodobnie z uwagi na takie czynniki, jak zmiany w stylu życia i modzie (noszenie zamkniętego, ciasno przylegającego obuwia) czy też częstsze korzystanie ze wspólnych szatni. Innym powodem rozpowszechniania się choroby może być starzenie się społeczeństwa.

P. Kto jest szczególnie narażony na zakażenia grzybicze paznokci?

Osoby, które chorują na cukrzycę lub mają problemy z krążeniem, osoby starsze i palacze.

Do zewnętrznych czynników ryzyka należą: zwiększona aktywność fizyczna, narażenie na pracę w wilgotnym środowisku, źle dopasowane obuwie, korzystanie z pływalni, chodzenie boso i obgryzanie paznokci.

P. Jak długo trwa odrastanie paznokci?

Paznokcie dłoni – 2-3 mm na miesiąc.

Paznokcie stóp – 1 mm na miesiąc.

Dermatofitoza
P. Czy dermatofitoza może się przenosić z ludzi na zwierzęta i odwrotnie?

Dermatofitoza – grzybica skóry wywoływana przez grzyby nazywane dermatofitami. Można się nią zarazić od innej osoby chorej, a także przez kontakt ze zwierzętami lub mikroskopowymi grzybami patogennymi znajdującymi się w glebie.

P. Czy leczenie zapobiega ponownemu zarażeniu się dermatofitozą?

Niestety leczenie dermatofitozy nie zapobiega ponownemu zarażeniu, ale pozwoli zahamować szerzenie się zakażenia grzybiczego na inne części ciała.

Dermatofitoza przenosi się z człowieka na człowieka lub ze zwierzęcia na człowieka przez kontakt bezpośredni, dlatego żaden produkt nie może zapobiec ponownemu zarażeniu się tą grzybicą.

P. Czy dermatofitoza może ustąpić samoistnie?

Dermatofitoza najczęściej nie przechodzi samoistnie. Należy stosować odpowiednie leki na grzybicę, ponieważ jest to choroba zaraźliwa i chory może zakażać inne osoby.

Grzybica pachwinowa
P. U kogo występuje grzybica pachwinowa?

Grzybica pachwinowa może występować zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Pewne czynniki mogą sprzyjać rozwojowi grzybicy pachwinowej, na przykład nadmierne pocenie się podczas uprawiania sportów, upalna i parna pogoda, tarcie na skutek noszenia ciasnych lub mokrych ubrań przez dłuższy czas (np. strojów kąpielowych), używanie wspólnej odzieży i ręczników z innymi osobami.

P. Skąd wzięła się u mnie grzybica pachwin?

Grzybica na skórze pachwin pojawia się na skutek przeniesienia zakażenia z innych ognisk grzybiczych. Takim ogniskiem bywają grzybice stóp, np. stopa sportowca, którą można zarazić się, chodząc boso po posadzce publicznych natrysków lub pływalni oraz używając ręcznika należącego do innej osoby.

Grzybica skórna może zostać przeniesiona w okolice pachwin ręcznikiem – własnym lub używanym wspólnie z inną osobą.

P. Czy mogę zachorować na grzybicę pachwin, śpiąc w tym samym łóżku z osobą, która ma tę chorobę?

Grzybicą pachwin można zarazić się, używając wspólnych, zakażonych ręczników, ubrań i pościeli. Zakażenie przenosi się także przez kontakt bezpośredni (skóra do skóry) z osobą zarażoną i oczywiście poprzez dotykanie rzeczy, na których znajdują się grzyby.

P. Czy to, czy mężczyzna nosi bokserki lub slipy, ma znaczenie?

Okolica pachwin jest idealnym środowiskiem dla rozwoju grzybów wywołujących grzybicę pachwinową, ponieważ jest tam ciepło i wilgotno. Noszenie dopasowanej bielizny może sprzyjać rozrostowi grzybów, dlatego lepszym wyborem są luźniejsze majtki bawełniane.

P. Czy kobiety również chorują na grzybicę pachwinową?

Wprawdzie wśród osób, u których występują objawy grzybicy pachwinowej, przeważającą większość stanowią mężczyźni, ale zakażenie tego typu zdarza się także u kobiet.