Zastosuj
Canespor Krem

Rozpocznij walkę z grzybicą!

ZOBACZ WIĘCEJ

Stopa sportowca

Schorzenie nazywane stopą sportowca najczęściej zaczyna się między palcami stóp (zwykle między czwartym a piątym palcem). Jeśli nie zostanie podjęte odpowiednie leczenie, może rozwijać się, obejmując pozostałą powierzchnię stopy lub inne części ciała.

Typowe objawy stopy sportowca:


  • Swędzenie palców stopy i pozostałej powierzchni stóp
  • Łuszcząca się, popękana lub odwarstwiająca się skóra
  • Zapalenie i zaczerwienienie skóry
  • Zgrubiała i popękana skóra na grzbiecie stopy lub pięcie

Co to jest stopa sportowca?

Tak zwykło mawiać się na grzybicę stóp, a właściwie najbardziej pospolitą jej odmianę. Mimo swej nazwy, „stopa sportowca” dotyczy nie tylko osób zawodowo uprawiających sport.

Stopa sportowca to zakażenie grzybicze, które rozwija się na skutek działania dwóch czynników:

  1. Skóra stopy jest popękana, często z powodu noszenia obuwia przez cały dzień.
  2. Dermatofity (grzyby wywołujące zakażenie nazywane stopą sportowca) wnikają w miejsca osłabione i zaczynają niszczyć otaczającą skórę.

Miejsca, w których najczęściej można zarazić się grzybicą stóp, to m.in. publiczne szatnie, pływalnie lub natryski; do zakażenia może również dochodzić przez używanie wspólnych ręczników.

Wprawdzie stopa sportowca dotyczy przede wszystkim kończyn dolnych, jednak gdy nie zostaną zaaplikowane leki na grzybicę stóp, zakażenie może zaatakować inne części ciała, takie jak pachwiny lub paznokcie stóp.

Stopa sportowca jest schorzeniem, które co prawda nie ustępuje samoistnie, jednak jego leczenie jest łatwe. Po zauważeniu pierwszych objawów należy zastosować odpowiednie preparaty na grzybicę stóp.

Leczenie stopy sportowca


Kluczowe jest jak najwcześniejsze podjęcie leczenia – pozwoli zahamować rozwój zakażenia, zanim obejmie ono inne obszary ciała.

Podobnie, jak w przypadku stosowania antybiotyków, ważne jest, aby zakończyć pełny cykl leczenia stopy sportowca. Objawy mogą ustąpić całkowicie w ciągu kilku dni, dlatego niektórzy pacjenci przerywają terapię, co na grzybicę stóp działa „usypiająco” zamiast ją eliminować. Dlatego leczenie należy kontynuować przez ustalony czas, oraz dezynfekować buty i skarpetki, aby mieć pewność, że zakażenie zostało wyeliminowane.