Zastosuj
Canespor Krem

Rozpocznij walkę z grzybicą!

ZOBACZ WIĘCEJ

Grzybica skórna - pachwinowa

Grzybica pachwinowa to schorzenie krępujące pod wieloma względami. Obejmuje ona okolice pachwin, pośladków i wewnętrznej powierzchni ud, powodując kłopotliwy świąd.

Zaleca się wczesne podjęcie leczenia, ponieważ grzybica pachwin jest zaraźliwa i może szerzyć się na inne okolice ciała.

Typowe objawy grzybicy pachwinowej:


  • Czerwona wysypka z uniesionymi brzegami – zwykle w pachwinie, otaczających fałdach skórnych, wewnętrznej powierzchni ud lub w rowku pośladkowym.
  • Uporczywy świąd w okolicy pachwinowej.
  • W niektórych przypadkach w sąsiadującej okolicy występuje uczucie pieczenia.

Co to jest grzybica pachwinowa?

Grzybica pachwinowa dotyczy w szczególności pachwin, pośladków i wewnętrznej powierzchni ud, zazwyczaj wywołując swędzenie, piekący ból i towarzyszącą tym dolegliwościom wysypkę.

Grzybica na skórze pachwin zostaje zakażona na skutek rozwijania się grzybów w ciepłych i wilgotnych miejscach ciała. Czynnikiem sprzyjającym bywa tarcie spowodowane przez ubranie lub pocenie się. Zakażenie może przenosić się za pośrednictwem skażonych ręczników lub przenosić się z innych zakażonych partii ciała, na przykład stóp.

Zaleca się podjęcie leczenia przy pierwszych objawach choroby. Nieleczone zakażenie może szerzyć się na inne partie ciała. Leczenie jest łatwe i skuteczne, a preparaty na grzybicę pachwinową łatwo dostępne.

Profilaktyka grzybicy pachwinowej


Grzybica pachwinowa może być zaraźliwa, nie znaczy to jednak, że nie można się ustrzec przed zakażeniem lub jego przenoszeniem na inne osoby. Jest wiele prostych sposobów, które pozwalają chronić przed zarażeniem siebie i swoich najbliższych.

  • Dbaj, aby okolice pachwin były czyste i suche. Po intensywnej sesji ćwiczeń sportowych lub upalnym dniu, po wyjściu spod prysznica delikatnie osusz te miejsca i przebierz się w suchą odzież.
  • Noś bawełnianą bieliznę. Unikaj obcisłej odzieży syntetycznej i odzieży sportowej ze specjalnych tkanin.
  • Codziennie zmieniaj bieliznę.
  • Często zmieniaj ręczniki. Używaj osobnego ręcznika do okolicy pachwin, jeśli cierpisz na inne zakażenia grzybicze, takie jak stopa sportowca.
  • Staraj się nie dotykać miejsc zmienionych chorobowo.
  • Grzybica pachwinowa często występuje jako efekt przenoszenia zakażenia grzybiczego z innych miejsc, na przykład grzybicę stóp. Pamiętaj o myciu rąk za każdym razem, gdy zaaplikujesz preparaty przeciwgrzybicze na zakażone miejsca.